Hidetada „Hide” Yamagishi to japoński zawodowy kulturysta i zawodnik IFBB. W 2007 roku jako pierwszy japoński kulturysta startował w zawodach Mr. Olympia. Był także pierwszym japońskim kulturystą zaproszonym do startu w Arnold Classics. Hide to jeden z najbardziej znanych sportowców w drużynie Gaspari. Współpracuje z Richem Gasparim od wielu lat i jest twarzą marki od samego początku jej istnienia.

Hidetada Yamagishi urodził się na japońskiej wyspie Hokkaido. Jako dziecko był bardzo aktywny. Uprawiał wiele sportów: od piłki nożnej, baseballu, przez gimnastykę, japońskie sztuki walki, judo i rugby. Dopiero gdy zaczął grać w rugby odkrył swoją prawdziwą pasję – sztangę i hantle. Hide zaczął przygodę z podnoszeniem ciężarów jeszcze w liceum. Do tego czasu miał raczej muskularną budowę, ale jednak był bardzo szczupły. Zanim ukończył średnią szkołę zbudował prawie 20 kg mięśni. Jednak dopiero kiedy poszedł na Uniwersytet Waseda w Tokio zaczął swój sport brać na poważnie.

Kiedy studiował na uniwersytecie postanowił rozpocząć starty jako kulturysta. W drugim roku poważnego, solidnego trenowania zdobył krajowe mistrzostwo uczelniane, a rok później obronił tytuł. Po ukończeniu studiów nadal startował w zawodach, ale pracował również jako odnoszący sukcesy trener personalny. W tym czasie w Japonii nie było wielu trenerów osobistych. Hide był więc inicjatorem rozwoju tej branży w Japonii.

„Wszystko albo nic”

Hide wystąpił na wielu pokazach, nie tylko w Japonii, ale także na mistrzostwach Azji oraz mistrzostwach świata. Po zdobyciu pierwszej nagrody w mistrzostwach Mr. Japan w 2001 postanowił zrobić krok naprzód i zostać zawodnikiem pro. W tamtym czasie nikt nie wierzył, że Azjata lub Japończyk może zostać najlepszym zawodowym kulturystą albo startować w zawodach Mr. Olympia. Wiele osób patrzyło sceptycznie i nie wróżyło znaczących sukcesów zawodnikowi z Japonii. Przewidywania się spełniły – przez pierwsze kilka lat Hide miał poważne problemy żeby znaleźć się w pierwszej 15 nawet w krótkich wystąpieniach. Ale filozofia treningu Hide opierała się na zasadzie „wszystko albo nic”. Dla Hide nie istniało pojęcie „niemożliwe”. Codziennie trenował ciężko na siłowni, a każdego kolejnego dnia mocniej niż dzień wcześniej.

Ciężka praca przynosi efekty

Hide w końcu dostał szansę i pod koniec 2006 roku znalazł się w pierwszej czwórce pokazu Grand Prix w Holandii. W 2007 roku Hide przeszedł do historii jako pierwszy Japończyk, który stanął na scenie Mr. Olympia.

Hide był także pierwszym Japończykiem, który został zaproszony do rywalizacji w Arnold Classics. W 2009 roku awansował do czołówki w kulturystyce zostając wicemistrzem w dwóch profesjonalnych pokazach i zajmując 9 miejsce w zawodach Mr. Olympia. Dla wielu ludzi Hide jest inspiracją i żywym dowodem na to, że jeśli się w coś naprawdę wierzy to można to osiągnąć.

gaspari nutrition, hide, hidetada yamagishi, rich gaspari, łukasz modzelewski, muscle power
od lewej: Rich Gaspari, Łukasz Modzelewski, Hidetada Yamagishi

Yamagishi pojawił się w wielu programach radiowych i telewizyjnych, reklamach oraz w wielu magazynach takich jak Weekly Playboy, Tarzan i Ironman Japan. Największym programem telewizyjnym w jakim wystąpił była japońska wersja American Gladiator zatytułowana „BANG! BANG!! BANG!!!” w 1996 roku. Obecnie Hidetade mieszka w USA i Japonii. Posiada dyplom naukowy w zakresie żywienia sportowego, certyfikat krajowy w Japonii od NSCA-Japan oraz certyfikat krajowy w zakresie akupunktury.

Pod koniec 2019 roku Hide odwiedził Polskę. Razem z Richem Gaspari, właścicielem marki Gaspari Nutrition odwiedzili Muscle Power, spotkali się z teamem Muscle Power oraz odbyli wspólny trening Łukaszem Modzelewskim, polskim zawodnikiem IFBB i brązowym medalistą Mistrzostw Polski w kulturystyce. Tutaj możesz przeczytać więcej na temat zawiązania współpracy oraz wizyty. Możesz też obejrzeć ich wspólny, kompletny trening pleców na kanale Muscle Power w serwisie YouTube.